Roztocze wieś Budziarze. DOM w uzdrowiskowej gminie nad Tanwią.
cena: 215000 złDom Sprzedam
lubelskie Biszczaoferta archiwalna
Sprzedam działkę z Domem mieszkalnym, położonym w niewielkiej, malowniczej wsi Budziarze nad rzeką Tanew na obszarze ochronnym Natura 2000w pow. Biłgorajskim, woj. Lubelskie.
Dom nadaje się jako obiekt mieszkalny dla rodziny oraz jako inwestycja pod wynajem szczególnie dla zagranicznych eko-turystów.
Od 2015 roku obszar ten ze względu na swoje walory klimatyczne i lecznicze decyzją Ministerstwa Zdrowia uznany został za obszar uzdrowiskowy. Adaptując budynek do potrzeb rodziny zaplanowano połączenie tradycyjnych rozwiązań z nowoczesnymi technologiami aby osiągnąć zdrowy, przyjazny i tani w użytkowaniu budynek.
Miejscowość położona jest wśród suchych, wysokich lasów sosnowych, ma specyficzny mikroklimat. Dojazd do Biłgoraja asfaltową drogą, ok. 7 km. W okolicy rozwinięta jest dobra infrastruktura. W sąsiedniej wsi znajduje się szkoła i są sklepy, dojeżdża także autobus. Do wsi doprowadzono instalacje światłowodową. W niewielkiej odległości znajduje się profesjonalny ośrodek hipoterapii oraz stadnina koni. Dzięki na położeniu wewnątrz wsi i sąsiedztwa życzliwych ludzi nieruchomość jest bezpieczna. W otaczających wysokich sosnowych lasach można zbierać grzyby i jagody i ze względu na położenie na uboczu, poza głównymi drogami dojazdowymi doświadczać ciszy i spokoju.
Dojazd do nieruchomości zarówno drogą asfaltową z jednej strony działki, oraz bitą z drugiej.
Do rzeki Tanew, z wolnym dostępem dla kąpiących się jest ok. 300m. Można pływać po niej kajakiem, łowić ryby. Istnieją firmy organizujące wielokilometrowe wyprawy kajakowe po tej super czystej, meandrującej wśród lasów i pól rzece. W odległości ok. 5km, 15 minut jazdy, jest nowo wybudowany zalew BISZCZA – Żary, zbiornik wodny przepływowy z infrastrukturą rekreacyjną, łącznie z strzeżoną plażą. Dzięki piaszczystemu dnu i niewielkiej głębokości przez większość sezonu woda jest czysta i ciepła. Należy zaznaczyć, że Roztocze to najcieplejszy region Polski, o największym współczynniku nasłonecznienia.
W niewielkiej odległości znajdują się liczne atrakcje turystyczne: Zamość, Leżajsk, Łańcut, Zwierzyniec zapewniające liczne atrakcje od czysto turystycznych, jak np. szlaki rowerowe z infrastrukturą aż po liczne koncerty z muzyką jazową czy klasyczną w Zamościu, czy organowe w Leżajsku.
W Biłgoraju, który w imponujący sposób rozwija się znajduje się znakomicie zorganizowana infrastruktura: Sklepy, restauracje , szkoły, ośrodki zdrowia oraz szpital.
Dom posadowiony jest we wsi na działce siedliskowej o powierzchni 1678 m2.
Na działce znajduje się gminny wodociąg, słup z energią elektryczną oraz współdzielone z sąsiadem ekologiczne szambo.
Jest to dom wzniesiony w latach 30 –tych XX wieku z bali drewnianych o grubości ok. 15 cm łączonych na jaskółczy ogon. Budynek ma powierzchnię ok. 168m2 i obecnie jest w trakcie prac adaptacyjnych.
Możliwość dostosowania do potrzeb nowego użytkownika. Na parterze przewidziano duży salon, kuchnię z aneksem jadalnym, pokój gościnny, i łazienkę, przedpokój ze schodami na piętro, niewielki magazyn. Na poddaszu 3 sypialnie i łazienka. Istnieje możliwość powiększenia powierzchni mieszkalnej i zabudowanie tarasu o ok. 30m2.
Podłoże jest piaszczyste i suche. Działka a w szczególności miejsce posadowienia domu zostało sprawdzone przez radiestetę i ocenione jako doskonałe, wolne od wszelkich niekorzystnych promieniowań.
Ze względu na brak jakichkolwiek zanieczyszczeń środowiskowych, w tym pola elektromagnetycznego dom jest idealnym miejscem dla alergików i osób zmęczonych cywilizacją.
Dom zamieszkany był przez jednego mieszkańca. Wymagał jednak napraw i adaptacji dla rodziny. Dokonując naprawy budynku posadowiono jego zrąb na nowej podmurówce, wymieniono na nowe drewniane okna i drzwi, oczyszczono ściany z glinianych tynków i uzupełniono uszczelnienia pomiędzy brusami. Miejscami wymieniono także zniszczone fragmenty brusów oraz poprawiono więźbę dachową. Zdjęto eternit i położono nowe poszycie deskowe jako podkład pod gont bitumiczny sprowadzony od dystrybutora z Norwegii. Ze względu na planowane stałe zamieszkanie podjęto decyzję o kompleksowym ociepleniu budynku i jego termomodernizacji.
Rozwiązania techniczne. Połączenie Tradycji z nowoczesnością.
Przyjęto założenia jak najbardziej ekonomicznego systemu ogrzewania budynku przy zachowaniu maksymalnej oddychalności budynku. Założono dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza , wentylacji za pomocą gruntowego wymiennika powietrza, ogrzewającego powietrze do ok. 5 st., a w lecie służącego jako ekologiczna klimatyzacja.
W celu poprawy własności termoizolacyjnych ścian i ich zabezpieczenia obrzucono je z zewnątrz specjalnie spreparowaną gliną o grubości warstwy ok. 5 – 10 cm o zwiększonych właściwościach termoizolacyjnych. Na to położono izolacje z wełny mineralnej 15 cm, folie wiatroizolacyjną i deskę szalunkowa o gr. 2 cm. Uzyskano w ten sposób bardzo ciepłe ściany. Od środka położono w części budynku gruby tynk gliniany, akumulujący ciepło.
Obecnie istnieje możliwość wykończenia ścian wewnętrznych grubym tynkiem glinianym, lub płytami glinianymi. Daje to znakomite, ekologiczne warunki życia w domu ze względu na właściwości regulowania poziomu wilgotności, akumulacji ciepła i oddychania. Warto wspomnieć, że tego rodzaju rozwiązania stają się bardzo modne we Francji , Hiszpanii i stosowane w luksusowych rezydencjach.
W zależności od wyboru sposobu ogrzewania domu za pomocą ogrzewania podłogowego, czy ściennego nisko-temperaturowego współpracującego z pompą ciepła i np. kominkiem z płaszczem wodnym i zbiornikiem akumulacyjnym istnieje możliwość :
a) Ogrzewanie podłogowe. Na izolacje cieplną ( styropian ekstradowany ok. 35 cm) położyć warstwę gliny ok. 45 cm grubości i zatopić w niej instalacje wodną ogrzewania podłogowego.
b) Ogrzewanie ścienne, bardzo ekonomiczne rozwiązanie w oparciu o grzejniki firmy 3Thermo zatapiane w zewnętrznych ścianach. Tynki gliniane ze względu na ich właściwości szczególnie nadają się do takiego rozwiązania.
Mankamentem ogrzewania podłogowego jest wskazanie na położenie ceramiki, lub specjalnie spreparowanej gliny na podłogę. Istnieje też panele podłogowe projektowane dla systemów ogrzewania podłogowego. Dla osób preferujących ciepłe deski podłogowe takie rozwiązanie może być nie zadowalające.
Stąd sugestia ogrzewania podtynkowego, ściennego jakie było planowane do realizacji. Wg szacunków ten typ ogrzewania jest tańszy w eksploatacji do 40% w porównaniu do tradycyjnych kaloryferów . Zapewnia zdecydowanie wyższy komfort dla użytkownika oraz jest korzystny dla budynku, bowiem materiał ścian zawsze jest suchy, zapewniając w ten sposób optymalną jego izolacje, a łagodne ciepło promieniujące od ścian daje poczucie wysokiego komfortu i przyjazności.
Zgodnie z projektem przewidziana jest izolacja połaci dachowej za pomocą pianki otwarto komórkowej lub natrysku celulozy. Umożliwia to ocieplenie połaci bez jakichkolwiek mostków cieplnych.
Kupujący dostanie projekt , także i aranżacji wnętrz, choć obecnie istnieje możliwość znacznych zmian w układzie wnętrz do potrzeb i oczekiwań nowego właściciela.
Atrakcje turystyczne regionu:
https://www.polskieszlaki.pl/roztocze.html
https://www.facebook.com/Zamosc.Roztocze/videos/973142186095670/?fref=mentions
- ok 7km do Księżpola (10min)
- 7 km do Biłgoraja (20min)
- 90 km do Rzeszowa (1h30)
- 100 km do Lublina (1h40)
-250 km do Krakowa (2h40)
-270 km do Warszawy (4h -a po ukończeniu drogi ekspresowej S17 Warszawa-Lublin. skróci dojazd do 2h30-3h)
ORAZ
-35km do serca Roztoczańskiego Parku Narodowego
-52km do Lasów Janowskich
Data dodania: 2018-08-01 13:15
Data modyfikacji: 2019-03-02 20:59